Tradycja aptekarstwa

DOZ S.A., będąc częścią Pelion, nie zapomina o tradycji polskiego aptekarstwa. Firma powstała i rozwija się dzięki wsparciu farmaceutów, którzy od pokoleń są pierwszym źródłem informacji o lekach i służą Pacjentom fachową poradą w zakresie farmakoterapii.

DOZ S.A. łączy tradycję z nowoczesnością i najlepsze doświadczenia z przeszłości z wizją przyszłości. W tym duchu firma wspiera rozwój Muzeów Farmacji w Łodzi i Lublinie. Muzea mieszczą się w zabytkowych kamienicach, w których niegdyś działały apteki. Pomieszczenia Muzeów odtwarzają wnętrze apteki przełomu XIX i XX w.
W obydwu zgromadzono unikatowe meble, naczynia do przechowywania środków leczniczych, przyrządy do wytwarzania różnych postaci leków, a także cenne księgozbiory. Placówki pełnią rolę edukacyjno - oświatową, naukowo - badawczą, a także są miejscem organizowania wystaw dotyczących farmacji i historii aptekarstwa. Od 2008 r. łódzkie Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego uczestniczy w Nocy Muzeów – międzynarodowym święcie miłośników kultury i sztuki.

W trosce o zachowanie pamięci o historii najstarszych i najpiękniejszych aptek w Polsce, DOZ S.A. jest również partnerem wydawnictw z cyklu „Najsłynniejsze polskie apteki”. Każda monografia to bogate źródło wiedzy na temat historii apteki, a także rzeczowe opracowanie dziejów miasta, losów właścicieli apteki i tradycji aptekarstwa regionu. Do tej pory ukazało się kilkanaście albumów opisujących bogatą historię zabytkowych aptek w Polsce.