I Ogólnopolski Kongres Pacjent w Centrum Uwagi

27 marca w Pałacu Kultury i Nauki odbył się I Ogólnopolski Kongres Pacjent w Centrum Uwagi. To pierwsza tego typu inicjatywa prezentująca zagadnienia innowacji w ochronie zdrowia, w kontekście opieki farmaceutycznej.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia dyskutowaliśmy o tym, jak znaleźć wspólny mianownik dla oczekiwań Pacjentów i możliwości ich realizacji w Aptece, sięgając do najlepszych praktyk z Polski i zagranicy. Blisko 300 uczestników zgromadziło się, by wspólnie z prelegentami podjąć dyskusję dotyczącą Pacjenta – stawiając go w Centrum Uwagi.
Na zakończenie wydarzenia odbył się panel dyskusyjny, podczas którego zgodziliśmy się co do tego, że prowadzenie opieki farmaceutycznej dla Pacjenta oznacza znaczne podniesienie jakości i komfortu jego życia, dla 27 tysięcy farmaceutów zatrudnionych w 14 tysiącach Aptek rozsianych po całej Polsce wykorzystanie ich wiedzy daje ogromną satysfakcję, że umiejętnościami i wiedzą służą Pacjentowi. Dowodem na niezaspokojone potrzeby Pacjentów w zakresie opieki farmaceutycznej było stoisko DOZ Apteki przy którym farmaceutki DOZ Aptek mgr farm. Agnieszka Gogola, mgr farm. Karolina Piasecka i mgr farm. Paulina Biskupska udzielały porad i pokazywały jak może wyglądać przyszłość po wprowadzeniu szeroko rozumianej opieki farmaceutycznej do Aptek.  
Kluczową kwestią na dziś są jednak odpowiednie rozwiązania systemowe i ustalenie źródła finansowania.
Gościem specjalnym Kongresu był Michał Figurski – prezenter, dziennikarz i konferansjer, który od kilku lat zmaga się ze skutkami przebytego udaru. Prelegentami byli:

- Magdalena Kołodziej z Fundacji MY Pacjenci z prelekcją pt.: Opieka Farmaceutyczna – oczekiwania Pacjentów w Polsce,
- mgr farm. Kinga Stojek, Kierownik DOZ Apteki w Londynie oraz mgr farm. Anita Kolankowska, Kierownik DOZ Apteki w Warszawie, które opowiedziały o Rynku opieki farmaceutycznej w Wielkiej Brytanii i w Polsce,
- Wiktor Rynowiecki z CSIOZ z wykładem dotyczącym e-recepta w Internetowym Koncie Pacjenta,
- Rafał Wosztyl, Wiceprezes Zarządu DOZ.pl opowiedział o nowoczesnych rozwiązaniach wspierających proces leczenia Pacjenta.

Na koniec spotkania odbył się panel dyskusyjny pt.: Realizacja oczekiwań Pacjentów przez Farmaceutów w ramach opieki farmaceutycznej. W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk skupionych wokół pochrony zdrowia:

- dr n. farm. Piotr Brukiewicz – Członek Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej,
- Irena Rej - Prezes Zarządu Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”,
- Marzanna Bieńkowska - Dyrektor Departamentu Postępowań Wyjaśniających,
- Stanisław Maćkowiak - Prezes Federacji Pacjentów Polskich,
- lek. Mariusz Janikowski - Prezes Fundacji Lekarze Lekarzom, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej,
- Marcin Piskorski - Prezes PharmaNet.

Spotkanie należy uznać za ważny, pierwszy krok w tworzeniu nowoczesnej opieki farmaceutycznej w Polsce. Głęboko wierzymy, że Kongres zapoczątkuje pozytywne zmiany na rynku Aptek w obszarze opieki farmaceutycznej oraz na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń branżowych na skalę ogólnopolską.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową relacją z Kongresu: http://dozkongres.pl/

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Nowy numer DOZ Magazynu dbam o zdrowie - czerwiec 2021

Na okładce czerwcowego numeru DOZ Magazynu dbam o zdrowie gościmy Dorotę...

DOZ

Nowy numer DOZ Magazynu dbam o zdrowie - kwiecień/maj 2021

Na okładce kwietniowo-majowego DOZ Magazynu dbam o zdrowie Julia Kamińska, a...

DOZ

Nowy numer DOZ Magazynu dbam o zdrowie - marzec 2021

Na okładce marcowego DOZ Magazynu dbam o zdrowie Katarzyna Dąbrowska, a...

DOZ

Nowy termin 10. Edycji DOZ Maratonu Łódź

DOZ Maraton Łódź 1-3 października 2021 r. ...

DOZ

Nowy numer DOZ Magazynu dbam o zdrowie - styczeń/luty 2021

Na okładce styczniowo-lutowego DOZ Magazynu dbam o zdrowie Gabi Drzewiecka, a...

DOZ

Nowy numer DOZ Magazynu dbam o zdrowie - grudzień 2020

Na okładce grudniowego DOZ Magazynu dbam o zdrowie Katarzyna Cichopek, a...

DOZ